NEW & PRESS RELEASES

Nashville Film Festival Screenwriting Competition Awards
Saturday, April 23, 2016

Nashville, TN – Nashville Film Festival announces the 2016 Screenwriting Competition Awards Winners. The 47 award recipients were selected from over 1,500 submissions.

Grand Prize Winner – Feature
Ben Watts

Grand Prize Winner – Short
Sundae Jahant-Osborn

Feature Categories

Drama Feature
Winner: When The Devil’s Loose – Ben Watts
Runner-Up: Sand Devils – Tom Khazoyan

Comedy Feature
Winner: Steve – Maryanne Melloan Woods
Runner-Up: Lothario – Robert Remy

Tennessee Feature
Winner: The Sound of the Sword – Ryan Estabrooks & Amber Bartlett
Runner-Up: The Sympathetic Drive – Jay Wright

Action/Adventure Feature
Winner: Ranger Creed – Travis Opgenorth
Runner-Up: The Drome – Hunter Davis

Family/Animation Feature
Winner: TREEFORT – Rich Dalmas
Runner-Up: Patchwork – Amanda Keener

Historical Feature
Winner: Klondike Kate – Steve Warren
Runner-Up: Silence in Berlin – Matthew Wolff

Inspirational Feature
Winner: BRONZE – Kerri Weston & Robert Pawloski
Runner-Up: Mia and the Moviestar – Sheri Davenport

Music-Inspired Feature
Winner: Looking for Nirvana – Ian Simpson
Runner-Up: The Minstrel – Todd Sorrell

Science-Fiction Feature
Winner: The Southerland School – Wade Wofford
Runner-Up: Lock Eyes – Bodine Boling

Thriller/Horror Feature
Winner: Guilty – Alan Thornburg
Runner-Up: Dead (Re) Tired – Trace Crawford

TV Pilot Categories

60 Minute Pilot
Winner: AT RISK – Kristin Goodman
Runner-Up: Southern Gothic – Mickey Blaine

30 Minute Pilot
Winner: Downeasters – Mike Makowsky
Runner-Up: Dog Days of Summer – Christine Michele Jones

Shorts Categories

Drama Short
Winner: Smile – Sarah Phillips
Runner-Up: The Elevator Most Belonging to Alice – Bill Sarre

Comedy Short
Winner: A Briefs Encounter – Sundae Jahant-Osborn
Runner-Up: Woundscape – Shelby Kern

Tennessee Short
Winner: The Good Mother – Marci Badman
Runner-Up: Together, Alone – Bob Lawler

Action/Adventure Short
Winner: Welcome Back – Elizabeth Hagale

Family/Animation Short
Winner: Fridge Mates – Nichole Kanney
Runner-Up: Rubber Soul – Joey Perotti

Historical Short
Winner: US Navy Cine-Kodak – Stephen Hunt
Runner-Up: SENTRY DUTY – Clyde Bennett

Inspirational Short
Winner: A Difference of 25¢ – Sundae Jahant-Osborn
Runner-Up: Mia – Sheri Davenport

Music-Inspired Short
Winner: Just Can’t Wait to Be King – Brett Edwards
Runner-Up: He Is My Music – Vicki Bartholomew

Science-Fiction Short
Winner: Glitch – Andrew Jordan
Runner-Up: The Tesla Files – Alan Wartes

Thriller/Horror Short
Winner: Glitch – Anthony Cawood
Runner-Up: Vacuum – Anastasiya Mirzoev

Young Screenwriter Short
Winner: Dinner at Calypso – Onyekachi Iwu
Runner-Up: Racing the Sunrise – Amy Russo